… ot tak, na chybcika …

zycie-to-nauczyciel

Kończy się druga dekada pięknego m-ca maja, pięknego z definicji. W realu zaczyna być pięknie dopiero od paru dni. Choć mam pewne ograniczenia ruchowe, ale problemów tyle samo, a może i więcej. Stracony przez kiepską pogodę czas staram się nadrobić. „Bawiąc” się w bloga staram się być jakoś odpowiedzialnym, rzetelnym. Skoro przyjąłem pewnie zasady, wypada ich dotrzymać. Przyszedł więc czas na nowy, kolejny wpis. Czasu mam niewiele, jestem bardzo zaabsorbowany różnymi sprawami, więc przystępuję do „roboty”, którą nazwałbym zastępczą. Już kiedyś z tego korzystałem. Wrzucam interesujące myśli o życiu autorstwa znanych ludzi, okraszę je swoim punktem widzenia, resztę pozostawiam Wam. Nie jest to oszustwo, wszak autorzy zacni, zaś myśli bardzo pouczające i prawdziwe. Owszem, można mnie nazwać leniwcem, ale naprawdę jestem bardzo zajęty.

1.„Mówca tak powinien skonstruować przemówienie, by wyczerpać temat, ale nie wyczerpać słuchaczy” … Winston Churchill. Umiejętności pięknej mowy, przy tym rzeczowej na temat, zawsze innym zazdrościłem. Z podziwem słucham i patrzę na tych, którzy potrafią skupić uwagę na swojej prezentacji. Są też tacy, którzy skutecznie „kołyszą” widownię do snu, i niektórzy zasypiają, chrapią.

2. „Jeśli człowiek zamknie bogactwo we własnej głowie, nikt mu go nie może odebrać. Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski” … Benjamin Franklin. Już to kiedyś mówiłem. Gdybym ja to wiedział przed kilkudziesięciu laty! Pewnie byłbym w innym miejscu niż dzisiaj. W sumie pobierałem nauki przez 18.5 roku, cały czas bez potknięć, i co? Dopiero zacząłem rozumieć jak z przyuczonej wiedzy przyszło mi korzystać. Durniu, należało się uczyć tylko dla siebie! Teraz to zrozumiałeś? O mnie tu była mowa.

3. „Nie prośmy Boga o łatwe życie. Prośmy Go o siłę do znoszenia ciężkiego życia” … John F. Kennedy. Większość ma w tym względzie doświadczenie, niektórzy spore. Najgorzej mają Ci, co opływają w luksusach, aż tu nagle przychodzi krach i rozpacz. Co wtedy? Mają z sobą problemy. Ci zahartowani w niedostatku, poradzą sobie.

4. „Nigdy nie zapominaj najpiękniejszych dni twego życia! Wracaj do nich, ilekroć w twoim życiu wszystko zaczyna się walić”… Phil Bosmans. Ja często powracam do tego co za mną, niekoniecznie wtedy gdy się u mnie wali. Znajomi zarzucają mi, że tak nie powinienem, a ja swoje. Sentymentalnym jestem i już.

5. „Jak strumienie i rośliny, dusze także potrzebują deszczu, ale deszczu innego rodzaju: nadziei, wiary, sensu istnienia. Gdy tego brak, wszystko w duszy umiera, choć ciało nadal funkcjonuje”… Paulo Coelho. No właśnie, gdy mi piszecie, że będzie dobrze, że sobie poradzę, że jestem „piękny i gładki”, karmicie moją duszę, wtedy jest lepiej, choć wątpliwości pozostają. Ciało bez duszy? Co ono wtedy warte?

Przepraszam za takie „odwalenie” tematu. Innych tu zasługa, nie moja, autorom tych myśli należą się dzięki. Mam nadzieję, że niedługo problemy będą mniejsze i napiszę coś ciekawego od siebie.

 

16 Komentarze

 1. Bliski mi jest punkt 4. Te dobre chwile w pamięci trzeba pielęgnować. Naprawdę są pomocne,świadczą, że nie tylko rozterki są naszym udziałem, ale i piękne chwile. Życie to amplituda, po nocy przychodzi dzień, po burzy słońce. Nigdy nie jest tylko dobrze, nigdy nie jest tylko źle. Żeby w pełni odczuć radość, trzeba wcześniej poznać smutek.
  Serdeczności ślę, Jędrusiu, damy radę :)

  • Popatrz, co zrobił ten most na Wiśle w Połańcu. Wisła nas dzieli a myśli nasze zbliżone. Aniu, pilnuj swego ogrodu, bo macie tam pięknie. Pozdrawiam. :)

  • Ze mną było podobnie, gdy tylko tą myśl dojrzałem, od razu postanowiłem ją edytować. Taka prosta, a mądrości w niej tyle. Dziękuję, pozdrawiam. :)

   • Bo trzeba dojrzeć żeby dojrzeć – jak mawiała moja znajoma.
    Mnie też podoba się ta sentencja. Drogo się płaci ale warto wzbogacić się o doświadczenia płynące z tej nauki

 2. „Nie prośmy Boga o łatwe życie. Prośmy Go o siłę do znoszenia ciężkiego życia” … John F. Kennedy.

  Każdy chce żyć jak najdłużej i jak najwygodniej, ale życie czasem daje nieźle w kość i wówczas tej siły to tak naprawdę potrzebujemy by nie zwariować. Oj wiem teraz coś o tym Andrzeju. Dobrze że mam ogród i ruch na świeżym powietrzu zagwarantowany. W miejskim mieszkaniu bym chyba oszalała . Ja już dziś o 7 rano byłam z sekatorem przy robocie teraz pranie mi się pierze i bety mam na balkonie. Upal dziś jak w lato. za gorąco teraz dla mnie na dworze. Pozdrawiam ślicznie-;)

  • Zamierzałem znów dziś udać się „w świat”, niestety „pan kręgosłup” i „pani nóżka’ zbuntowały się. Kazały mi sobie odpocząć, posłuchałem. Czasami idę za ostro, jak na mój stan. Taka kolej rzeczy. Nie podskoczę, niestety. Pozdrawiam. :)

 3. Wszystkie cytaty zawierają ważne przesłanie. Każda czegoś uczy, zmusza do zastanowienia i wybrania swojej drogi życiowej. Ja wracam do dobrych dni i ciepłych chwil, ponieważ tak mi łatwiej żyć.
  Zasyłam serdeczności

  • Szczerze życzę dobrych chwil, słoneczka, ciepełka. Przy dobrym samopoczuciu, człowiek jakby lepszym się staje, żyje się lżej. Dwa dni się obijałem, bo wcześniej nieco przeholowałem. Muszę sobie zawiesić na szyi tabliczkę z napisem: „UWAGA na PESEL”. Może to mnie nieco ograniczy. Pozdrawiam. :)

  • Jak czuję i rozumiem, tak wybieram. Podobno w jakimś sensie te wybrane przeze mnie cytaty o mnie świadczą. Tak kiedyś usłyszałem od znajomego. Czy to prawda? Bo ja wiem? Pozdrawiam. :)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.