… moja radość, moja wdzięczność …

W życiu obchodzimy różne rocznice, okazje, własne i innych. Przeżywamy różne rocznicowe wydarzenia, bardzo ważne i mniej ważne. Moje pokolenie obchodziło już kilka wielkich rocznic, było świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Dla mnie takimi ważnymi rocznicami były rocznice chrztu Polski, takim był pontyfikat papieża Polaka. Teraz jestem świadkiem, tu w mojej małej Ojczyźnie, Jubileuszu 400-lecia Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Główne uroczystości dziękczynne odbędą się 17 czerwca 2017 roku. To już w najbliższą sobotę. O godz. 11.30 w Ogrodach Klasztornych rozpocznie się uroczysta, dziękczynna Jubileuszowa Msza Święta. Potem dla pielgrzymów przygotowano bogaty rodzinny kiermasz, wiele różnych atrakcji, zaś o godz. 19.00 koncert Jubileuszowy. Popatrz na poniższy plakat, wielkie wydarzenie, prawda? Czy to nie wyjątkowy czas dla obecnych pokoleń związanych z tą ziemią? Zrozumiałe, że mocno to wszystko przeżywam, wszak dla mnie „tu wszystko się zaczęło” i trwa nadal. Jeśli Bóg pozwoli, będę w tym wydarzeniu miał swój skromny udział.   19092906_10154879400828208_1476784139072209840_oCzłowiek potrafi być wdzięczny za to co w życiu otrzymał. Wdzięczność to uczucie będące odpowiedzią na doświadczone dobro, poczucie moralnego zobowiązania, chęć odwzajemnienia się, podziękowania za coś. To bardzo pozytywna cecha nas ludzi widzących ile dostajemy. Często rozmyślam, przypominam sobie tych, którym w pewnych okresach życia cokolwiek, mało i wiele zawdzięczałem. I zejdzie mi jeszcze niejedną chwilę by to wszystko ogarnąć, wspomnieć, podziękować. Najwięcej pewnie rodzicom, krewnym, nauczycielom, znajomym itd. Przede wszystkim moja chrześcijańska wdzięczność Bogu, to jakby z definicji , bo skoro jestem osobą wierzącą, nie może być inaczej. I tak gdy popatrzymy na lata minione, od dzieciństwa, od chwil, które pamiętamy-do dzisiaj, to widzimy, że jest tego bardzo wiele by dziękować, prawda? Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach, ten pokamedulski klasztor jest w moim życiu najważniejszy. Tu u naszej Madonny Ciszy, od dzieciństwa czerpię i odnajduję siły. Przed nami piękny Jubileusz, zapraszamy.

 

12 Komentarze

 1. Wyjątkowy jubileusz nie tylko dla tych, którzy związani są z Pustelnią Złotego Lasu, ale i całego regionu. Czterysta lat, piękny wiek.
  Zasyłam serdeczne pozdrowienia

  • Do mnie to wszystko dociera. Jestem prawie gotów, oby zdrowie i pogoda dopisały. Mam nadzieję, że i technika nie zawiedzie. Na ten trud, nam wszystkim mówię „Szczęść Boże”. Pozdrawiam. :)

 2. Pięknie słowami wyraziłeś swoją wdzięczność. Tak, wielu ludzi wpłynęło na nasze życie, wiele mądrych lekcji odebraliśmy. Ale też wiele łask wyprosiliśmy, bez wiary błąkamy się, trudno odnaleźć właściwe drogi.
  Pozdrawiam Jędrusiu ciepło, życzę głębokich przeżyć w najbliższych dniach :)

 3. Wspaniala rocznica i wspaniale, ze mamy takie skarby. Zycze ci bardzo milych i radosnych chwil Andrzeju , radosci w duszy i w zyciu. Pozdrawiam serdecznie Gina

  • Rok Jubileuszowy trwa, to centralna uroczystość. Skoro dane nam żyjącym to przeżywać, tylko się cieszyć, korzystać z jego owoców. Szkoda, że sił coraz mniej, ale i tak w miarę swoich możliwości staram się być blisko. Pozdrawiam. :)

 4. 400 lat to szmat czasu Andrzeju. Czytam tu u Ciebie że najwidoczniej masz poprawę samopoczucia i dasz radę. Natomiast z moim zdrowiem coraz gorzej. Pozdrawiam serdecznie;

  • Racja, w Pustelni zawsze czuję się dobrze. Wczoraj od rana do północy, skąd te siły? Od dawna miewam tam różne obowiązki, póki co, Bogu dzięki, daję radę. Znoś dzielnie swoje trudy, zawsze jest nadzieja, nie trać jej. Pozdrawiam. :)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.