… wielcy o uczciwości …

1333488391_by_RaCmin_600

Życie niesie niespodzianki, te dobre, ale i takie, o których wolelibyśmy najlepiej szybko zapomnieć. I mnie to spotkało, próbuję zapomnieć, ale jakoś siedzi mi to cały czas w głowie. Tyczy ogólnie rzecz biorąc uczciwości pomiędzy ludźmi. Nie o tym przypadku będzie tu mowa, lecz przytoczę kilka myśli o uczciwości ludzi znanych i się do nich odniosę.

1.”Nie można żyć szczęśliwie, nie żyjąc godnie, moralnie i uczciwie” /Epikur/. Ciekawe jak czują to ci, którym się tylko wydaje, że żyją poczciwie. Pewnie sądzą, że wszystko jest w porządku, ale czy na pewno? Zdarzało mi się, że czasami nie byłem do końca w porządku, nawet z samym sobą. Wiecie, że gryzło mnie to do czasu aż musiałem błąd naprawić w wymiarze, tak bym mógł się uspokoić. Czy to wystarczy?

2.”Pogodna wesołość jest nagrodą uczciwego życia”/Ernest Renan/. Jeśli to nagroda, niech i tak będzie. Ponoć bywam pogodnym, ale czy to nagroda? Jest też pytanie, czy jestem uczciwy? Co z czego wynika naprawdę? Prawdą jest, że wesołemu lżej.

3.”Nie ma człowieka, który byłby równie uczciwy w każdej sytuacji”/George Bernard Shaw/. To przyjmuję do wiadomości, skoro autor tej myśli tak twierdzi? Oczywiście jest to trudne. Różni są ludzie, różne sytuacje, w tym i niezręczne, niewygodne, z tego wtedy może przecież wynikać nasze zachowanie.

4.”Ludzie, którzy kochają w życiu tylko raz, to w rzeczywistości istoty puste. To, co uchodzi w ich pojęciu za wierność i uczciwość, jest albo siłą przyzwyczajenia, albo imaginacją”/Oscar Wilde/. Odważne stwierdzenie. Pamiętajmy, że mowa tu o miłości, a nie o zauroczeniu. Jestem pustą istotą, czy też może nie? Sam sobie nie potrafię zdecydowanie odpowiedzieć. Niby kochałem więcej niż raz, ale czy to była miłość?

5.”Uczciwa kobieta nie potrzebuje się pod spodem stroić dla męża”/Gabriela Zapolska/. Wypada się zgodzić, Zapolska wiedziała o życiu sporo. Dzisiaj taka modna damska bielizna erotyczna, więc? Ponoć pomaga. A co do spodu, nie zapominajmy o higienie, prawda?

Dobrnęliśmy do końca. Każdy z nas ma swoją samoocenę. Jesteś uczciwa/uczciwy? Co inni o nas myślą, czy dla nas jest to ważne? Dla mnie, uczciwość to jedna z ważniejszych życiowych cnót.            poniewaz-kobiety-lacza-poczucie-humoru-z-uczciwoscia-i-inteligencja

8 Komentarze

 1. Na pewno warto być porządnym człowiekiem. Jednak bywało różnie, na aureolę nie zasłużyłam. Są w pamięci bolesne wspomnienia, są i takie, o których wolałabym zapomnieć. I takie, których mi zwyczajnie wstyd. Jak u ułomnego człowieka, a tacy przecież jesteśmy. Na to pewnie dostajemy trochę życia, aby nauczyć się odróżniać , wybierać, doceniać. I kochać.
  „Żadna wina nie jest darowana, dopóki pamięta ją sumienie” to cytat z „Niecierpliwości serca” Stefana Zweiga, książki, którą czytałam ponad 30 lat temu, a cytat ciągle tkwi w mej głowie.
  Serdeczności zostawiam, Jędrusiu :)

  • Gratuluję pamięci. Może nie aureole, ale jest niezgorzej, w sumie jakoś sobie radzimy. Patrzymy śmiało przed siebie. Oby Aniu tylko ze zdrowiem było w porządku. Pozdrawiam. :) :)

 2. Trudny temat, a nawet coraz trudniejszy. Ileż to wyłudzeń „Na wnuczka”, ile oszustw w posługiwaniu się kłamliwą reklamą, ile afer przy których AMBER GOLD to pikuś.
  Nie chcę uogólniać. Niech każdy sam się zastanowi nad swoim postępowaniem w tym właśnie aspekcie – uczciwości
  Ja mam zasady, których się trzymam

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.